Historia ZPU w IPN

Z kronikarskiego obowiązku miło mi przekazać, że w dniu 15 października 2019 r. w Przystanku Historia Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki w Warszawie odbyła się promocja mojej publikacji pt. Leksykon działaczy Zjednoczenia Polskich Uchodźców w Republice Federalnej Niemiec (1951-1993), Wrocław 2018.

Na wstępie chce dodać, że moja książka ukazała się w serii pt. „Studia i materiały do dziejów Polaków w Niemczech”, którą zainicjował prof. Krzysztof Ruchniewicz, dyrektor Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Dotychczas w jej ramach ukazały się cztery tytuły: Leksykon Polactwa w Niemczech; Sprawozdania Wydziału Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” we Wrocławiu 1908-1919; Leksykon działaczy Zjednoczenia Polskich Uchodźców w Republice Federalnej Niemiec (1951-1993); Cudzoziemiec bez ojczyzny.

Wracając do spotkania promocyjnego w Przystanku Historia IPN muszę zauważyć, że chociaż temat podjęty przeze mnie jest stosunkowo mało znany, niszowy i słabo rozpoznawany publiczność mnie nie zawiodła. Nie zawiedli również prowadzący dyskusję dr Michał Przeperski (IPN) oraz dr Władysław Bułhak (IPN), których obecność i wypowiedzi wzbogaciły promocyjne spotkanie. Nie zdradzę żadnej tajemnicy jeśli dodam w dużym skrócie, że dyskusję zdominował problem funkcjonowania instytucji wywiadowczych w środowisku polskich uchodźców na terenie RFN. Nie było to dla mnie zaskoczeniem wszakże uczestnik dyskusji dr Bułhak jest nie tylko autorem wielu publikacji poświęconych tej problematyce ale również wybitnym specjalistą badającym dzieje Departamentu I MSW PRL (wywiad cywilny). Dość można wspomnieć, że w jego najnowszej publikacji pt. „Wywiad PRL a Watykan” odnaleźć można kilka odniesień do moich badań w tym związanych z dziejami Zjednoczenia Polskich Uchodźców w RFN.

O Leksykonie można rozprawiać godzinami, ponieważ ta publikacja jest przykładem wielu interakcji a jednym z wielu i nie jedynym źródłem są materiały archiwalne. Ważne dla mnie były rozmowy ze świadkami wydarzeń i bardzo często działaczami Zjednoczenia. Przyznać muszę, że przez całe lata poszukiwałem z nimi kontaktu. Z wieloma udało mi się nawiązać nić porozumienia a niektórzy obdarzyli mnie w toku pracy nad książką swoimi zbiorami archiwalnymi. Warto wskazać, że praca w terenie była przy powstaniu tego dzieła niemal tak samo ważna jak studiowanie literatury i kwerendy archiwalne. Kończąc ten krótki wpis zachęcam Was do obejrzenia materiału wideo, który został opublikowany się na kanale Przystanku Historia IPN na YouTube. Życzę wielu pozytywnych wrażeń.

Dziękuję pracownikom Przystanku Historia IPN im. Janusza Kurtyki za zorganizowanie promocji. Szczególne ukłony kieruje na ręce p. Renaty Bieniek i Aleksandry Wierzchowskiej, które czuwały nad całością przedsięwzięcia. Słowa podziękowania kieruje do uczestników dyskusji w tym do dr. Władysława Bułhaka za wiele ciepłych słów pod adresem publikacji i dr. Michała Przeperskiego za prowadzenie panelu oraz kontrolowanie „:-)” czasu moich przydługich wypowiedzi. Dziękuję także publiczności, która znalazła czas na nasze spotkanie. Za oprawę fotograficzną i udostępnienie zdjęć na potrzeby bloga podziękowania składam p. Piotrowi Życieńskiemu.

Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:

  • z kanału Przystanek Historia IPN na YouTube
  • ze zbiorów fotograficznych Piotra Życieńskiego

© łukasz wolak

Historia ZPU w IPN
Tagged on:                                                 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: