Od ZPU do PPS przez RWE

Z chwilą rozpoczęcia aktywnością na blogu założyłem, że dzięki temu medium uda mi się nie tylko docierać do działaczy związanych ze Zjednoczeniem Polskich Uchodźców i PPS ale przede wszystkim do środowisk polskich uchodźców w RFN. Nie przypuszczałem jednak, że moja działalność „medialna” przyniesie tak pozytywne rezultaty. Przez krótki czas, od chwili kiedy zacząłem prowadzić blog, otrzymałem kilka interesujących materiałów w tym nieznaną mi i jedyną fotografię z działaczami ZPU (pisałem o tym na blogu). Od tamtego czasu moje poszukiwania nie ustają. Za każdym raz przynoszą obfitsze plony. Kilka dni temu, informowałem na moim profilu facebookowym o tym, że otrzymałem cztery sporej objętości albumy zawierające szereg różnych fotografii związanych z działalnością polskich uchodźców w RFN w latach 80-tych. Przyszedł zatem czas, po zakończeniu skanowania, aby podzielić się z Państwem zawartością wspomnianych zbiorów.

Fot.7: Klub Mieroszewskiego. Od lewej: Alina Grabowska, Włodzimierz Sznarbachowski, Tadeusz Nowakowski, Monachium 1990 (źródło: ze zbiorów autora)

Krótko o samym materiale. Otóż obejmuje on blisko 700 różnych fotografii zbiorowych i portretowych. Największa ich część dotyczy działalności PPS w tym na terenie RFN oraz Komitetu Centralnego w Londynie a także Oddziału Rady Narodowej.

Co zatem zawiera ten materiał? Na fotografiach znajduje się wielu działaczy związanych z różnymi grupami i środowiskami polskich uchodźców w tym Zjednoczeniem Polskich Uchodźców, PPS ale nie tylko. W tym miejscu warto wyróżnić takich działaczy jak: Tadeusz Podgórski, Zbigniew Dziakoński, Jacek Kowalski, dr Ludwik Frendl, Ryszard Moździerz, Jerzy Ludwik Janiszewski, Eugeniusz Pietraszewski, Stanisław Mikiciuk, Andrzej Dalkowski, Janusz Urbanowicz, Wincenty Broniwój-Orliński i inni. Znaczna objętość tego zbioru obejmuje członków i działaczy PPS w tym również nazwiska wyszczególnione powyżej. Odnajdziemy na fotografiach: Lidię Ciołkosz, Tadeusza Podgórskiego, Jacka Kowalskiego, Bogdana Żurka, Włodzimierza Sznarbachowskiego, Zbigniewa Dziakońskiego, Stanisława Wąsika i wielu innych).

Z tej sporej grupy działaczy możemy wychwycić osoby związane z rozgłośnią Radia Wolna Europa w tym: Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Alinę Grabowską, Tadeusza Podgórskiego, dr. Ludwika Frendla, Włodzimierza Sznarbachowskiego, Janusza Urbanowicza, Małgorzatę Brydak-Urbanowicz, Wojciecha Stockingera, Marka Staśko, Witolda Pronobisa, etc. Pewnym zaskoczeniem była dla mnie fotografia Jacka Kaczmarskiego w towarzystwie byłych „radiowców”. Kilka fotografii dotyczy spotkań Klubu Niezależnej Myśli Politycznej im. Juliusza Mieroszewskiego.

Na fotografiach znajdują się również osoby związane z polskim personelem dyplomatycznym w tym Konsulatem Generalnym RP w Monachium i Kolonii oraz Ambasadą RP w Berlinie. Wsród sporej liczby osób kilka fotografii dotyczy Prezydenta RP Lecha Wałęsy, prof. Władysława Bartoszewskiego i Jana Józefa Lipskiego. Nie brakuje również wizerunków władz polskich w Londynie w tym Prezydenta RP Edwarda Bernarda Raczyńskiego, premiera Kazimierza Sabbata oraz ministrów: Zbigniewa Scholtza, Stanisława Borczyka, Tadeusza Drzewickiego, Bohdana Wendorffa, ppłk. Jerzego Morawicza i kmdr Bohdana Wrońskiego.

Całość materiału tworzy bardzo, bardo ciekawą kolekcję ikonograficzną. Tym samym ogromnie się cieszę, że mogłem zapoznać się z jej zawartością i wykonać konieczne skany. Skala fotografii z jaką przyszło mi się zmierzyć przeszła moje oczekiwania. To największy „zastrzyk” ikonograficzny jaki otrzymałem na mojego bloga od momentu kiedy zaangażowałem się w to medium. Mam również nadzieje, że nie będzie to odosobniony przypadek i przede mną kolejne kolekcje związane z aktywnością polskich uchodźców w RFN.

Poniżej zamieszczam małą galerię – wybór fotografii, które jedynie podkreślają „smak” całości zbioru. Muszę na koniec dodać, że zarówno osobami uwiecznionymi na kliszach jak również samą fotografią wiążą się bardzo interesujące historie. Wszystkie, odnoszę wrażenie, prezentowane są po raz pierwszy.

© łukasz wolak

Od ZPU do PPS przez RWE
Tagged on:                                                                                                                                             

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: