Drodzy Czytelnicy;
w ostatnim czasie moja aktywność na blogu nieco zmalała. Dzieje się tak za sprawą prac nad „małym” leksykonem członków i działaczy Zjednoczenia Polskich Uchodźców. W chwili obecnej nabiera on oczekiwanego kształtu. Dzisiaj nie umiem określić dokładnie jaką liczbę członków i działaczy obejmie ale napewno ta liczba przekroczy 100 osób. Mam nadzieje, że jego treść będzie na tyle przystępna aby w przyszłości każdy mógł po niego sięgnąć.
Ponieważ dotąd moje apele związane z poszukiwaniem informacji o byłych działaczach ZPU nie odniosły wielu sukcesów dla zachęty wspomnę, że każdy kto kiedykolwiek był członkiem i działaczem tego środowiska może znaleźć się na łamach tej pracy. Po cichu liczę na to, że niezdecydowani zdecydują się przyłączyć to mojego przedsięwzięcia. Nadal jestem otwarty na korespondencję i chętnie zamieszczę krótkie lub dłuższe biogramy osób, które w przeszłości były członkami lub sprawowały funkcję w dowolnej strukturze ZPU.
Kilka słów o samym leksykonie. Środowisko członków i działaczy ZPU było mocno zróżnicowane. Wsród biogramów odnajdziemy nazwiska: żołnierzy/oficerów, którzy brali udział w I i II wojnie światowej, zawodowych żołnierzy Wojska Polskiego, przedwojennych adwokatów, sędziów, radców i prokuratorów, rzemieślników, urzędników, prywatnych przedsiębiorców, dziennikarzy i redaktorów, działaczy organizacji i stronnictw politycznych, żołnierzy biorących udział w wojnie obronnej Polski we wrześniu 1939 r., żołnierzy Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, konspiracyjnych struktur Stronnictwa Narodowego, uczestników Powstania Warszawskiego, osoby kolaborującej z władzami Generalnego Gubernatorstwa i Gestapo/SS, dipisów, byłych więźniów i jeńców wojennych, oficerów Polskich Sił Zbrojnych, członków Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, członków Stowarzyszenia Polskich Weteranów, członków Stowarzyszenia Żołnierzy Kresowych, członków Związku Inwalidów Wojennych, działaczy Zjednoczenia Polskiego w Niemczech, działaczy organizacji politycznych w tym Rady Politycznej w Niemczech, Stronnictwa Ludowego, emigracyjnych struktur Polskiej Partii Socjalistycznej, działaczy emigracyjnych struktur Stronnictwa Narodowego, pracowników Radia Wolna Europa, osób pracujących lub współpracujących z instytucjami wywiadowczymi państw zachodnich, osób współpracujących z wywiadem i kontrwywiadem PRL, uchodźców politycznych z PRL i wiele innych osób.
Wsród znanych działaczy z terenu RFN odnajdziemy biogramy m.in.: Jerzego Arłamowskiego, Wincentego Boroniwój-Orlińskiego, Stanisława Mikiciuka, Antoniego Czerwińskiego, Tadeusza Podgórskiego, Mieczysława Chmielewskiego, Kazimierza Odrobnego czy dr. Tadeusza Zgaińskiego jak również mniej znane i nieobecne w polskiej historiografii. Przy tej okazji czytelnik będzie mógł zapoznać się z wybranymi fotografiami poszczególnych działaczy. Całość wieńczy aneks w postaci edycji źródłowej w którym znajduje się: wspomnienia, życiorysy, korespondencja z obozu pracy, przemowa wygłoszona podczas ceremonii pogrzebowej i wiele innych materiałów związanych z konkretnymi osobami. Publikacje zamyka bibliografia i spis treści.
Jeśli czytasz ten wpis i znasz kogoś kto był członkiem Zjednoczenia Polskich Uchodźców w RFN albo Twój znajomy ma znajomego który przez moment lub dłużej był związany z tą organizacją w latach 1951-1993 i chciałby podzielić się ze mną swoją wiedzą koniecznie prześlij mu tą informacje.
Może w okresie PRL otrzymałeś lekarstwa z RFN albo paczkę żywnościową? A może masz wiedzę kto takie otrzymywał i chciałbyś podzielić się ze mną swoją wiedzą? Zależy mi na zebraniu informacji o wszystkich członkach i działaczach ZPU, którzy przeszli przez szeregi tej organizacji oraz osobach, które współpracowały z centralą w Velbert. Może to byłeś Ty a może Twoi bliscy? Może Twoi znajomi albo ich rodziny? Wszystkich serdecznie zapraszam do nawiązania kontaktu. Razem możemy stworzyć obraz tego środowiska, które przez wiele lat starało się dźwigać na swoich barkach ciężar opieki nad znaczącą liczbą potrzebujących Polaków w RFN.
© łukasz wolak