O blogu

„Jeśli interesujesz się historią – ten blog jest dla Ciebie”

Długo myślałem zanim dojrzałem i zdecydowałem się stworzyć blog. Wiele czasu upłynęło zanim zrozumiałem, że będzie to ze wszech miar potrzebna i cenna inicjatywa, zwłaszcza w dobie zwiększonego rozwoju mediów elektronicznych i sporej ilości tekstów związanych z historią. Nie odnalazłem w sieci żadnego bloga poświęconego polskim uchodźcom wojennym, dlatego postanowiłem spróbować swoich sił przy tworzeniu takiej formy, która spopularyzuje to zagadnienie. Czy udał mi się ten zabieg oceńcie Państwo sami.

Ten blog ma przede wszystkim służyć spopularyzowaniu wiedzy o polskich uchodźcach w powojennych Niemczech. Szczególny nacisk będzie skoncentrowany na dziejach centralnej organizacji Zjednoczenie Polskich Uchodźców w RFN, która istniała w latach 1951-1993 i swoją działalnością zagospodarowała znaczną przestrzeń życia tego środowiska. Mam przy tej okazji nadzieję, że uda mi się nawiązać kontakty z byłymi członkami i działaczami tej organizacji. W zamyśle autor tego bloga chce podjąć wątki, które nie są szerzej reprezentowane w literaturze naukowej i popularno-naukowej. Kolejnym punktem ciężkości będą zagadnienia związane z eksploracją archiwów krajowych i zagranicznych, które w swoich zasobach posiadają materiały do dziejów polskich uchodźców w Niemczech po 1945 r. oraz związane z doświadczeniami archiwalnymi. Czy uda mi się zainteresować czytelników podjętymi problemami – czas pokaże. Z całą pewnością mogę zapewnić, że jestem otwarty na wszelkiego rodzaju uwagi i komentarze.

***
Wszelkie dokumenty i fotografie zamieszczane na blogu pochodzą z archiwów krajowych i zagranicznych. Wszelkie skany publikacji pochodzą ze zbiorów własnych.

Wszelkie prawa do niepodpisanych fotografii przysługują instytucjom archiwalnym.

Na niniejszym blogu będę zamieszczał jedynie komentarze, które będą dotyczyć podjętego przeze mnie zagadnienia.

Jesteś zainteresowany poszukiwaniami archiwalnymi? Napisz do mnie poprzez zakładkę <Kontakt>. Cenę usługi ustalam indywidualnie w zależności od zlecenia.

Życzę miłej lektury  🙂