Konkurs Przeszłość/Przyszłość

W ubiegły weekend (tj. 27 sierpnia 2022 r.) odbyła się Gala Finałowa w II edycji konkursu „Przeszłość/Przyszłość”, której organizatorem była Fundacja im. Janusza Kurtyki. Mój udział w Gali był związany z nominacją do nagrody we wspomnianym konkursie. Zgłoszenie mojej skromnej osoby wysłało aż sześciu przedstawicielu różnych środowisk, którzy uznali moją kandydaturę i dotychczasowe działania/aktywność na polu popularyzacji losów polskich dipisów/uchodźców za aspirujące do wyróżnienie/uwagi Fundacji. W związku z tym znalazłem się w gronie nominowanych w kategorii „Polonia i Polacy za granicą” oraz otrzymałem zaproszenie do udziału w tym przedsięwzięciu.

Fot.1. Lista nominowanych w kategorii Polonia i Polacy za granicą konkursu Przeszłość/Przyszłość, Sulejówek 2022 (źródło: Fundacja im. J. Kurtyki).

Gala Finałowa

Wśród pretendentów do nagrody głównej byli: dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm; Eric van Tilberurgh; Czesław Filipowski, Marian Kładny; Bogusława Huang. Ponadto do konkursu zgłoszono również kandydatury: Kuryier Polski; Yvette Popławska; Anna Ambrochowicz-Gajownik; Lesia Jermak; Ted Fujarczuk; Pepe TV; Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne Poland First to Fight. Należy zauważyć, że zarówno wszyscy nominowani jak również zgłoszeniu w konkursie prezentują wysoki poziom aktywności społeczno-zawodowej, dlatego wybór Laureata konkursu nie był łatwym zadaniem. 

 

Gala Finałowa odbyła się w Muzeum im. Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i poprzedzały ją liczne dyskusje oraz prezentacje z udziałem zaproszonych gości. Muszę przyznać, że w Muzeum byłem po raz pierwszy. Jego przestrzeń zrobiła na mnie duże wrażenie zwłaszcza pod względem możliwości wystawienniczych. Punktualnie o godzinie 11.00 organizatorzy zaprosili wszystkich uczestników do auli Muzeum. Gala rozpoczęła się od przywitania uczestników i słuchaczy oraz wypowiedzi przedstawicieli: Kancelarii Prezydenta RP; Ministra Spraw Zagranicznych; Instytutu Pamięci Narodowej. W następnej kolejności uczestnicy poznali Laureata VI edycji Konkursu o Nagrodę im. Janusza Kurtyki, którym został dr Przemysław Benken (IPN) za publikację pt. „Tajemnica śmierci Jana Rodowicza «Anody»”. Po wręczeniu nagrody rozpoczęła się dyskusja z dr Benkenem. 

Po krótkiej przerwie odbyła się prezentacja nominowanych do nagród „Przeszłość/Przyszłość” w kategoriach: Upamiętnienie w terenie; Dyplomacja publiczna i troska o dobre imię Polski za granicą; Strażnicy ksiąg; Innowacyjne formy edukacji historycznej; Polonia i Polacy za granicą. Muszę przyznać, że poziom wszystkich konkurencji był wysoki. Tak było również w przypadku kategorii w której zgłoszono moją osobę. Decyzją Kapituły Fundacji nagrodę główną w kategorii Polonia i Polacy za granicą przyznano: dr Aleksandrze Ziółkowskiej-Boehm. W związku z tym podczas Gali odebrałem wyróżnienie w postaci nominacji do nagrody głównej, którą wręczyli mi: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz (UMK) oraz prezes Fundacji Paweł Kurtyka. 

Nominacja

Muszę przyznać, że czuje się zaszczycony tym wyróżnieniem. Dotąd nie miałem okazji być ocenianym za wieloletni wkład w popularyzację losów polskich dipisów/uchodźców w powojennych Niemczech. Tym bardziej nikt nie oceniał mojego bloga ani pod względem przydatności do dalszych badań ani pod względem popularności. W związku z tym moją nagrodę/nominację chce dedykować wszystkim polskim dipisom i uchodźcom z powojennych Niemiec o których historia i nauka zapomniała a którzy przez całe lata bezinteresowanie dbali o polskość tego środowiska. Dedykację szczególnie poświęcam pamięci Jacka Kowalskiego (1950-2019) dzięki któremu moje spojrzenie na polską grupę uchodźców w RFN uległo znacznej ewolucji oraz wszystkim osobom, które wspierały mnie w mojej aktywności. Bez waszej pomocy nie doszłoby do powyższej nominacja w konkursie. Dziękuję!

Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:

  • ze strony Fundacji im. Janusza Kurtyki (tutaj);
  • Przeglądu „Przeszłość/Przyszłość” 2022 /Nowe idee dla historii/, pod red. D. Dębnowski, A. Goszczyński, Warszawa 2022;
  • ze zbiorów własnych.

Ⓒ łukasz wolak

Konkurs Przeszłość/Przyszłość
Tagged on:                                                                                 

One thought on “Konkurs Przeszłość/Przyszłość

  • 26 października 2022 at 09:37
    Permalink

    Byłem i uczestniczyłem – Gala finałowa zorganizowana na najwyższym poziomie

    Reply

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: