Miło mi poinformować, że na blogu w menu głównym zamieściłem nową zakładkę pt. „Pogląd” (tutaj) w której będę zamieszczał skany poszczególnych numerów w tym: Biuletynu Informacyjnego Komitetu Obrony Solidarności (wszystkie zostały zamieszczone) oraz czasopisma „Pogląd” i jego niemieckiej mutacji „Meinung”. Dotąd zamieściłem 34 numery periodyku. Muszę przyznać, że zdecydowałem się na ten krok pod wpływem licznych rozmów z byłymi współpracownikami Towarzystwa Solidarność i Wydawnictwa „Pogląd” z Berlina Zachodniego. Dodatkową motywacją było przede wszystkim udostępnienie szerszemu odbiorcy wspomnianego periodyku, ponieważ polskie biblioteki nie dyspoują w dużej mierze pełbym zbiorem tego czasopisma.
Największa kolekcja „Poglądu” w Polsce znajduje się w Pracowni Badań nad Polską Emigracją w Niemczech po 1945 r. w Instytucie Historycznym Unniwersytetu Wrocławskiego (tutaj), gdzie zgromadzono 116 numerów tego periodyku ze 166 jakie ukazały się w latach 1982-1990. Nie trzeba również dodawać, że Wydawnictwo „Pogląd” było jednym z ważniejszych wydawnictw jakie funkcjonowało w latach 80-tych w RFN oraz na terenie Berlina Zachodniego. Nie było jednak jedynym które na tej niwie zagospodarowywało przestrzeń aktywności polskich uchodźców/Polaków w Niemczech. „Pogląd” ukazywał się niezależnie od takich czasopism jak „Archipelag”, „Kontakty” czy „Słowo”. Razem z innymi tworzył bardzo ciekawą i niezwykłą mozaikę w latach 80-tych.
Działalność wydawnicza nie była jedyną formą aktywności Towarzystwa Solidarność i Wydawnictwa „Pogląd”. Pojawiały się również inne pola zainteresowań w tym najważniejsze które było związane z pomocą dla podziemnych struktur Solidarności i Solidarności Walczącej. Z czasem zaangażowanie we wsparcie opozycji w kraju było głównym celem funkcjonowania Towarzystwa (zobacz: wpis nr 1, wpis nr 2).
W zakładce docelowo znajdzie się 166 numerów „Poglądu”. Dostęp do zamieszczanych materiałów jest otwarty i każda osoba można skorzystać z opublikowanych skanów. Jestem przekonany, że tego rodzaju inicjatywa – pierwsza w Polsce – jest ważnym krokiem w kierunku szerszego dostępu do źródeł związanych z obecnością i aktywnością Polaków w RFN w latach 1945-1990. Liczę również na to, że nowa zakładka będzie cieszyć się nie tylko dużą aktywnością czytelników ale będzie szczególnie pomocna badaczom dziejów Polaków w Niemczech po 1945 r. Na zakończenie chce dodać, że za skanowanie materiałów odpowiada Kazimierz Michalczyk z Berlina a nasza incijatywa realizowanoa jest pro publico bono. Być może nasza praca spotka się z przychylnością czytelników. Czego sobie i wszystkim życzymy.
© łukasz wolak