W dniach 25-26 października 2017 r. uczestniczyłem w ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Szpiedzy – Dezerterzy – Renegaci. Wykroczenia i przestępstwa żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych w latach 1918-1989„, której współorganizatorami byli: Wojskowe Biuro Historyczne oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Listę prelegentów można odnaleźć na stronie IPN (tutaj). Podczas wspomnianego przedsięwzięcia miałem przyjemność zaprezentować referat z prezentacją pt. „Działalność szpiegowska polskich uchodźców w Zachodnich Niemczech. Kilka słów o infiltracji tego środowiska przez zachodnie i wschodnie instytucje wywiadowcze”. Na podsumowanie eventu przyjdzie jeszcze czas, nastąpi to już niebawem, ale teraz wypada zaznaczyć, że była to bardzo interesująca inicjatywa. Kolejne wyzwania przede mną o których również niebawem na blogu.
Podczas konferencji organizatorzy zdecydowali się podjąć kilka ważnych aspektów wskazując „(…) Konferencja jest poświęcona szerokiej problematyce dotyczącej czynów prawnie zabronionych w wojsku i służbach mundurowych w XX-wiecznej Polsce, zaczynając od początków odrodzonego Państwa w 1918 r., przez II RP i polskie formacje zbrojne oraz struktury konspiracyjne funkcjonujące w trakcie II wojny światowej, po upadek reżymu komunistycznego w 1989 r. Myślą przewodnią organizatorów jest naświetlenie tej problematyki z różnych pozycji badawczych, z których optyka wojskowego prawa karnego i prawa karnego w ogólności stanowią punkt wyjścia tak do przedstawienia pojedynczych przypadków popełnienia wykroczeń przeciw prawu, jak i szerokich analiz i krytycznych ocen zjawisk takich jak dezercja, szpiegostwo i inne (…)” (zobacz).
Całe przedsięwzięcie było transmitowane online a jego zapis można odnaleźć na kanale IPN Konferencje na YouTube (tutaj). Zachęcam do obejrzenia całości materiału. Dla tych Państwa, którzy z różnych powodów nie mogli osobiście lub online uczestniczyć w obradach załączam poniżej, w postaci aktywnego obrazka, link do mojej wypowiedzi z ostatniej VII sesji obrad z nadzieją, że podjęta w referacie problematyka okaże się interesująca.
Przykładowe slajdy z mojej prezentacji:
Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:
- ze strony Instytutu Pamięci Narodowej
- ze strony Wojskowego Biura Historycznego
- z kanału IPN Tv Konferencje
- z własnych opracowań.
© łukasz wolak