Oddaję Państwu do dyspozycji niniejszą zakładkę poświęconą Towarzystwu Solidarność i Wydawnictwu „Pogląd”, którego działalność koncentrowała się w latach 80-tych XX wieku na terenie Berlina Zachodniego. Będę w niej zamieszczał zeskanowane numery Biuletynu Informacyjnego Komitetu Obrony Solidarności (BI KOS) oraz poszczególne numery „Poglądu/Meinung”. Realizacja poniższej inicjatywy nie byłaby możliwa bez wsparcia i pomocy byłych współpracowników Towarzysztwa Solidarność i Wydawnictwa „Pogląd”, którym dziękuję za zaufanie i dostrzeżenie bloga jako medium wypełniające lukę w popularyzacji historii związanych z działalnością polskich uchodźców w RFN i Berlinie Zachodnim.
W tym miejscu podziękowania należą się osobom, które w szczególny sposób przyczyniły się do udostępnienia poniższych materiałów. Zakładka powstała dzięki zbiorom śp. Bartłomieja Koziewicza, które udostępniła jego żona Krystyna Koziewicz. Kolekcję czasopisma udało się uzupełnić także dzięki uprzejmości pracowników „Archiwum Bundesstiftung Aufarbeitung der SED-Diktatur” w Berlinie, którzy udostępnili brakujące numery „Poglądu”. Podziękowania należą się również Aleksandrowi Zającowi, który odpowiadał za ich digitalizację oraz pozyskanie środków na ten cel. Jednocześnie chce podkreślić, że cały projekt został zrealizowany pro publico bono!
„Działalność Towarzystwa Solidarność i wydawnictwa „Pogląd” po dziś dzień pozostaje dość mało rozpowszechnią inicjatywą polskich uchodźców na terenie Berlina Zachodniego. Tymczasem za sprawą wielu znakomitych działaczy ten rodzaj działalności odcisnął się w znaczący sposób w tym środowisku oraz środowiskach Solidarności Walczącej, Solidarności, kręgach intelektualistów. Przez blisko dekadę lat 80-tych redakcja „Poglądu” skupiła wokół pisma wielu współpracowników i czytelników wśród których znalazły się znakomite osobowości. Obok takich czasopism jak „Słowo”, „Kurier Berliński”, „Kontakty”, „Archipelag”, na łamach „Poglądu” kwitła publicystyka jakiej dotąd nieudało się stworzyć w środowisku polskich uchodźców w RFN po 1945 r. Na jego łamach pisma poruszano ważne tematy głównie poświęcone sprawom Polski i Polaków” [źródło: wpis pt. Towarzystwo Solidarność i „Pogląd”].
Każdy załączony poniżej numer czasopisma ma aktywną okładkę. Życzę przyjemnej lektury.
Z góry przepraszam za niedociągnięcia graficzne skanów. Proszę nie przejmować się pustymi polami. Z czasem zostaną uzupełnione o brakujące numery. Wszelkie pytania lub wątpliwości proszę kierować przez zakładkę kontakt (tutaj).
© łukasz wolak
Najnowsze komentarze