Tablica pamiątkowa

Upamiętnienie

Miło mi poinformować, że w dniu 24 sierpnia br. w miejscowości Kłodzisko odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Kazimierzowi Odrobnemu (1904-1981), przedwojennemu działaczowi Stronnictwa Narodowego, oldermanowi korporacji akademickiej K! Gedania Posnaniensis, łącznikowi konspiracyjnych struktur Stronnictwa Narodowego w okresie okupacji, więźniowi Fortu VII w Poznaniu, więźniowi obozów koncentracyjnych w Dachau i Mauthausen/Gusen I, powojennemu działaczowi polskich dipisów i uchodźców w okupowanych Niemczech a następnie w RFN w strukturach Zjednoczenia Polskiego w Niemczech, Polskiego Okręgu Szkolnego w Lippstadt, Stronnictwa Narodowego, Zentralverband für Ausländische Flüchtlinge in der BRD, Zjednoczenia Polskiego w Niemczech, Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych a także współzałożycielowi i wieloletniemu prezesowi Zjednoczenia Polskich Uchodźców. Kazimierz Odrobny mieszkał wraz z żoną Zofią Odrobną (1917-1960) w Velbert przy Höferstrasse 58. Obydwoje po śmierci zostali pochowani na cmentarzu Friedhof Eller przy Werstener Feld 203 w Düsseldorfie. Ponieważ nie pozostawili po sobie potomstwa ich pomniki z czasem uległy likwidacji.

Długa droga

Inicjatywa o której wspomniam była efektem wielu zabiegów. Pierwszy raz wyszedłem z propozycją upamiętnienia Odrobnego podczas mojego udziału w pierwszej turze spotkań pt. „Jesienne spotkania z historią”, które odbyło się w Konsulacie Generalnym RP w Kolonii. Mój pomysł spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy i życzliwością personelu dyplomatycznego. Od tamtej pory z niezależnych ode mnie przyczyn na jakiś czas zmuszony byłem odłożyć pomysł na półkę. Okazja do jego odświeżenia przyszłą z początkiem 2019 r. Wsparło mnie grono badaczy, poseł dr Bartłomiej Wróblewski i Dyrekcja Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu. Tym samym udało mi się poszerzyć grono osób zainteresowanych sprawą upamiętnienia Odrobnego. Punktem kulminacyjnym było podjęcie mojej inicjatywy przez Gminę Wronki i Muzeum Ziemi Wronieckiej dopełniając tym samym dotychczasowe starania. Po spełnieniu wielu wymogów mertytorycznych i formlamych władze gminy podjęły uchwałę i udaną próbę upamiętnienia K. Odrobnego. Wybór miejsca dla tej inicjatywy był oczywisty a teren Kłodziska najwłaściwszy. Tym samym losy K. Odrobnego oraz jego wieloletnia aktywność na terenie Zachodnich Niemiec nie zostanie zapomniana mimo braku pomnika na niemieckim cmentarzu. Wspomniana sfinalizowanie projektu upamiętnienia jest dla mnie ważnym elementem pracy zawodowej i osobistym sukcesem. Dotąd popularyzują losy zapomnianych działaczy Zjednoczenia Polskich Uchodźców w RFN nie marzyłem, że kiedykolwiek uda mi się upamiętnić to środowisko. Tablica pamiątkowa jest symbolem poświęconym Odrobnemy, któremu należy się to wspomnienie. Ma ona również inny wymiar bardziej symboliczny. Jest hołdem dla wielu zapomnianych polskich dipisów i uchodźców, którzy od zakończenia II wojny światowje angażowali się na terenie okupowanych Niemiec i RFN w różnego rodzaju inicjatwy społeczno-polityczno-organizacyjne.

Wszystkich zainteresowanych, którzy być może będą przejazdem w okolicach Szamotuł lub Wronek zapraszam do wzięcia udziału w uroczystości połączonej z dożynkami, które rozpoczną się od godz. 16.30.

* Na fotografii głównej znajdują się korporanci K! Gedania Posnaniensis. Od lewej: Kazimierz Odrobny, L. Kłosowski, Stanisław Knopiński, W. Gosieniecki, M. Sieradzki, brak daty (źródło: Muzeum Okręgowe im. St. Staszica w Pile).

Przy tworzeniu wpisu korzystałem:

© łukasz wolak

Tablica pamiątkowa
Tagged on:                                         

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: