Kilka dni temu miałem przyjemność porozmawiać z redaktorem Adamem Gusowskim z Radio Cosmo z Berlina na temat mojego bloga oraz podjętego przeze mnie problemu polskich uchodźców w Niemczech. Muszę przyznać, że była to w ostatnim czasie druga rozmowa z redaktorem tego radia. Zarówno podczas pierwszej rozmowy jak również tej ostatniej wszystko, mam nadzieję, przebiegło bez większych zakłuceń. Cieszę się, że media w tym Radio Cosmo przejawiają dość aktywne zainteresowanie historią Polaków w Niemczech. Nie inaczej dzieje się na antenie Radio Opole. Odnoszę jednak wrażenie, że to wyjątki w dość mocno zmedializowanym świecie. Trzeba cieszyć się z tego, że redakcje podejmują ten ważny problem, który leżał odłogiem przez wiele lat. Efekty naszej rozmowy możecie zobaczyć poniżej w załączonym materiale na stronie radia. Muszę jednak z przykrością stwierdzić, że dotknęliśmy problemu jedynie w dość ograniczonej formie. Bezpośrednią przyczyną takiego stanu był czas przewidziany na rozmowę. Mam przy tej okazji nadzieję, że w najbliższym czasie będę miał okazję powrócić do rozmowy o tym środowisku i poruszyć szerzej wiele ciekawych wątków. Być może również za sprawą niedawno opublikowanego leksykonu wywiąże się ciekawa dyskusja, kórą podejmą media po obu stronach Odry. Przez wiele powojennych lat polscy uchodźcy nie tylko nie identyfikowali się z niemiecką Polonią ale również z oczywistych względów nie współpracowali z organizacjami wspierającymi rząd w Warszawie.
„Byli wśród nic dawni więźniowie obozów koncentracyjnych, powstańcy warszawscy, dawni żołnierze Wojska Polskiego aresztowani w 1939 roku, dzieci poddane przymusowej germanizacji – losy polskich uchodźców wojennych w Niemczech bada historyk i dokumentalista Łukasz Wolak. Pomaga mu w tym blog historyczny.
„Była to grupa o niesamowitym potencjale, w której, niezależnie od politycznych zapatrywań i osobowych animozji, doszło do powstania centralnej organizacji, Zjednoczenia Polskich Uchodźców w Niemczech, działającej aż 4 dekady” – zauważa autor bloga „Uchodzcywniemczech.pl”. Skąd pomysł na blog? I w jaki sposób udaje mu się odtwarzać losy polskich uchodźców wojennych w Niemczech? Z historykiem rozmawia Adam Gusowski.”
Zapraszam do posłuchania 🙂
Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:
- Polacy też byli uchodźcami, Radio Cosmo (tutaj)
© łukasz wolak