Gracjan Bojar-Fijałkowski – materiały

Kilka dni temu moją uwagę zwrócił por. Gracjan Bojar-Fijałkowski (1912-1984), przedwojenny oficer Wojska Polskiego, żołnierz Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więzień obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau a po zakończeniu wojny dowódca 1 szwadronu polskiego w Biberach i dowódca Kompanii Wartowniczej przy USArmy w Ziegenhein. Stało się tak za sprawą dzieci wspomnianego oficera o czym pisałem w poprzednim wpisie (zob. tutaj). Była to wówczas pierwsza partia materiałów. Nie spodziewałem się jednak, że tak szybko otrzymam kolejną przesyłkę z nieznanymi dotąd fotografiami por. Bojar-Fijałkowskiego z okresu w którym służył w Biberach i Ziegenhain. Cieszę się bardzo z takiego obrotu sprawy, ponieważ podobnych materiałów jest stosunkowo mało.

A ponieważ mojej radości nie ma końca zdecydowałem się, że zamieszczę kolejne fotografie i dokumenty w nowym wpisie aby nie dodawać ich do tych, które już opublikowałem na blogu. Moim skromnym zdaniem materiał jest świetny. Cała sytuacja jednoznacznie przekonuje mnie to tego, że w domowych rodzinnych zbiorach spoczywa cały czas bliżej nieokreślona grupa materiałów do których historycy nie mieli dostępu. Dzięki świadomości Anny, Czesława i Zbigniewa Bojar-Fijałkowskich mogłem nie tylko opublikować losy wspomnianego oficera ale przede wszystkim zilustrować je dostępnym materiałem, który najczęściej tak bywa prezentowany jest w przestrzeni wirtualnej po raz pierwszy.

* Dziękuję Annie, Czesławowi i Zbigniewowi Bojar-Fijałkowskim za udostępnienie materiałów z rodzinnego archiwum dot. Gracjana Bojar-Fijałkowskiego.

Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem: 

  • ze zbiorów rodzinnych Anny, Czesława i Zbigniewa Bojar-Fijałkowskich.

© łukasz wolak

Gracjan Bojar-Fijałkowski – materiały
Tagged on:                                                         

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: