Kilka tygodni temu miałem okazję informować na łamach bloga o wspólnej inicjatywie, redaktora Marka Sołtysiaka z Radio Opole i mojej, związanej z historią Polaków w Niemczech po 1945 r. Chcieliśmy rozmawiać o tej grupie uwzględniając również środowisko polskich dipisów/uchodźców. Udało nam się w tym czasie zrealizować ogólne nagranie poświęcone tej problematyce, które ukazało się w trzech częściach na antenie Polonijnego Radia Opole. W dalszej kolejności chcieliśmy podjąć: problem obozów dla dipisów; sytuacji tej społeczności po zakończeniu II wojny światowej i rozterkach jakie w tamtym okresie czasu towarzyszyły wielu naszym rodakom – wracać czy nie?; a także porozmawiać: o powojennej historii Związku Polaków w Niemczech, o organizacjach społecznych, kombatanckich i politycznych na terenie RFN (SPK, SPW, ZPU, PPS, SN, SL „Wolność”, etc.) oraz o szeroko rozumianym środowisku tzw. emigracji solidarnościowej w Zachodnich Niemczech.
Zdawaliśmy sobie również sprawę z tego, że przy okazji tego zagadnienia nie ominiemy tematów związanych z aktywnością tajnych służb: bloku wschodniego oraz zachodniego. Uważam, że ten temat jak każdy inny związany z polską emigracją czy uchodźstwem niepodległościowym po 1945 r. ma swoje odzwierciedlenie zarówno w publikacjach popularnych jak również naukowych i nie jest nowym zagadnieniem, cały czas dowiadujemy się o kolejnych nieznanych arkanach w tej materii, co wpływa bezpośrednio na pewną swobodę wypowiedzi w tej przestrzeni.
Ponieważ byłem jedynie radiowym gościem zaproszonym do współpracy staram się na chłodno przyglądać dalej całej sytuacji. Oddalam od siebie myśli w których nasze rozmowy bezpośrednio lub pośrednio wpłynęły na taką a nie inną decyzję. Zwyczajnie nie dopuszczam ich do siebie.
Zapowiadając tą inicjatywę na blogu kilka tygodni temu nie sądziłem, że tak szybko zakończy się, w moim przekonaniu, ta cenna inicjatywa. Również niestety z ramówki Radio Opole 2 (DAB+) został zdjęty program „Polonijne Radio Opole”, gdzie ukazywały się dotąd nasze rozmowy. Jest więc bardziej niż pewne, że nie pojawią się one na antenie tego programu a przynajmniej w przyjętej dotychczas formule. Jednym słowem pozostała niepewność.
W związku z tymi wydarzeniami nie usłyszycie na antenie o wielu osobach i organizacjach w tym: o płk. Bolesławie Zawalicz-Mowińskim, Kazimierzu Odrobnym, Eugeniuszu Pietraszewskim, Antonim Czerwińskim, Stanisławie Mikiciuku, Jerzym Arłamowskim, Ludwiku Frendlu, Jacku Kowalskim, Andrzeju Dalkowskim, Tadeuszu Podgórskim, Włodzimierzu Sznarbachowskim, Wincentym Broniwój-Orlińskim i wielu innych, a także: o Zjednoczeniu Polskich Uchodźców, o Komitecie Głównym Polskiej Partii Socjalistycznej w Niemczech, o członkach i działaczach Stronnictwa Narodowego w RFN, o początkach i działalności Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w RFN, o Związku Polaków w Niemczech („Rodło” i „Zgoda”), o dylematach i rozterkach w powyższych środowiskach a także o wielu znanych i mało znanych historiach związanych z wymienionymi osobami i grupami, które tworzyły przez wiele lat historię Polaków w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej.
Mam jednak nadzieję, że podobne zaproszenia do rozmów poświęconych tym środowiskom jeszcze się pojawią. A może mylę się zakładając taki scenariusz? Tymczasem traktuje naszą dotychczasową inicjatywę jako ciekawie zapowiadające się wyzwanie i jednocześnie przygodę, która zakończyła się przedwcześnie.
© łukasz wolak
Licho nie śpi …