XII Festiwal Polonijny

Fot.1: Laureaci podczas XI Festiwalu Polonijnego, 2016 (źródło: strona Festiwalu)

Kilka tygodni temu postanowiłem spróbować swoich sił w konkursie związanym z tematyka polonijną/emigracyjną. Zgłosiłem mój blog w kategorii „Strona www” do udziału w XII Polonijnym Festiwalu „Losy Polaków w 2017”, którego organizatorem jest Fundacja Polska Europa Polonia. Tegoroczna edycja Festiwalu była objęta patronatem honorowym Stanisława Karczewskiego Marszałka Senatu RP.

W dniu dzisiejszym w Centrum Prasowym SDP ul. Foksal 3/5 w Warszawie odbędzie się uroczyste zakończenie Festiwalu, dlatego mogę śmiało napisać, że nie udało mi się zakwalifikować do grona zwycięzców ani wyróżnionych projektów. Konkurencja była bardzo duża i jak można dostrzec z poniższej listy zgłoszeń w pełni profesjonalna. Do udziału w tegorocznej edycji zgłoszono ponad 80 projektów w kilku kategoriach. Najwięcej w kategorii „Filmy i programy TV” do której materiały przesłali:

TVP S.A., Hussar Film Studio, Fundacja Artystyczna Erinab, Andrzej Siedlecki i Riho Okagami, ON Vision, FILM Poland – Zespół Realizatorów Filmowych, AKF „NURT 58”, Fundacja Tumult, Marek Rudnicki, TVP SA. Bialystok, Studio Filmowe Kronika – Polska Kronika Filmowa, Muzeum Okręgowe w Koninie, Belsat TV, Polska Press sp. z o.o. Oddział w Zielonej Górze, CeCe robi CaCy/TVP SA, Telewizja Polska S.A. Oddział w Lublinie, Alter Ego Magdalena Kołodziejczyk, Karol Kalisty, TVP Kielce, Aleksandra Rek na zlecenie Urzędu Miasta Łodzi, Baza Grupa Medialna, TP.S.A I TVP POLONIA., TVP Katowice i Oddzial IPN w Katolwicach, WMW FILM, Pawel Janicki i Weronika Pliszka, Elita Art, Alina Czerniakowska, Kontakt Media, Studio ART. V., TVP Katowice, TVP Wroclaw, ROKAM MEDIA dla TVP Polonia, Puls Polonii (Wielka Brytania), ADS MEDIA (Wielka Brytania), Violetta Kardynal (Kanada), Zaolzie Potrafi, z.s (Czechy), Kurier Galicyjski (Ukraina), PulsPolonii-E. Skuriat-Kozek (Australia), Kosciuszko Heritage Inc/Inka Tubelinka-E. Skurjat-Kozek (Australia), Stop Kader (Białoruś/Polska). 

W kategorii „Programy multimedialne” zgłoszenia przesłali: Galeria Autorska i Teatr Well Art Bogny Lewtak-Baczyńskiej, Josef & Marta Miller (Australia). W kategorii „Programy radiowe” zgłoszenia przesłali: Radio Lwow (Ukraina), Andrzej Siedlecki i Riho Okagami (Australia), ADS Media (Wielka Brytania), Polskie Radio S.A., Polskie Radio Koszalin. W kategorii „Strony www„: Blog o polskich uchodźcach w Niemczech.

Ostatecznie Jury Festiwalu nagrodziło 34 projekty z trzech wyżej wymienionych kategorii. W kategorii „Strony www” Jury nie przyznało wyróżnienia (lista wyróżnionych). O tegorocznej edycji Festiwalu w studiu TVP Polonia opowiadali organizatorzy przedsięwzięcia i przedstawiciele Fundacji: Zygmunt Gutowski, prezes zarządu, Magdalena Kozerska, wiceprezes zarządu oraz Ryszard Łączyński, dyrektor ds. projektów (link do materiału w aktywnym obrazku).

To kolejne ciekawe doświadczenie na multimedialnej niwie. Nie zrażam się jednak tym drobnym niepowodzeniem. Wszakże wraz ze zgłoszeniem do konkursu zdawałem sobie sprawę z tego, że mam małe szanse na wyróżnienie. A ponieważ uważam, że lepiej spróbować niż żałować efekt mnie wcale mnie nie zaskoczył. Nie zrażony porażką nadal będę rozwijał bloga. Być może z upływem czasu ponownie zdecyduję się  na udział w tej lub innej inicjatywie.

Fot.2: Czołówka programu Halo Polonia (źródło: TVP Polonia).

Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:

  • ze strony XII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2017” (tutaj).

© łukasz wolak

XII Festiwal Polonijny
Tagged on:                                                                 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: