Jak grom z nieba…!

Kilka tygodni temu miałem okazję informować na łamach bloga o wspólnej inicjatywie, redaktora Marka Sołtysiaka z Radio Opole i mojej, związanej z historią Polaków w Niemczech po 1945 r. Chcieliśmy rozmawiać o tej grupie uwzględniając również środowisko polskich dipisów/uchodźców. Udało nam się w tym czasie zrealizować ogólne nagranie poświęcone tej problematyce, które ukazało się w trzech częściach na antenie Polonijnego Radia Opole. W dalszej kolejności chcieliśmy podjąć: problem obozów dla dipisów; sytuacji tej społeczności po zakończeniu II wojny światowej i rozterkach jakie w tamtym okresie czasu towarzyszyły wielu naszym rodakom – wracać czy nie?; a także porozmawiać: o powojennej historii Związku Polaków w Niemczech, o organizacjach społecznych, kombatanckich i politycznych na terenie RFN (SPK, SPW, ZPU, PPS, SN, SL „Wolność”, etc.) oraz o szeroko rozumianym środowisku tzw. emigracji solidarnościowej w Zachodnich Niemczech.

Fot.1: W studio Radio Opole z Markiem Sołtysiakiem, 2017. (źródło: Radio Opole).

Zdawaliśmy sobie również sprawę z tego, że przy okazji tego zagadnienia nie ominiemy tematów związanych z aktywnością tajnych służb: bloku wschodniego oraz zachodniego. Uważam, że ten temat jak każdy inny związany z polską emigracją czy uchodźstwem niepodległościowym po 1945 r. ma swoje odzwierciedlenie zarówno w publikacjach popularnych jak również naukowych i nie jest nowym zagadnieniem, cały czas dowiadujemy się o kolejnych nieznanych arkanach w tej materii, co wpływa bezpośrednio na pewną swobodę wypowiedzi w tej przestrzeni.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, o czym napisałem powyżej, gdyby nie informacja, że nie będziemy mogli nagrać już żadnej rozmowy w Radio. Stało się tak za sprawą odsunięcia od obowiązków redaktora z którym miałem przyjemność rozpocząć współpracę. Muszę przyznać, że cała sytuacja bardzo mnie zaskoczyła, ponieważ nie wiem jakie czynniki wpłynęły na taką decyzję kierownictwa rozgłośni. Jestem również daleki od tego aby sądzić, że całą sytuację spowodowała nieprzychylność osób trzecich.

Ponieważ byłem jedynie radiowym gościem zaproszonym do współpracy staram się na chłodno przyglądać dalej całej sytuacji. Oddalam od siebie myśli w których nasze rozmowy bezpośrednio lub pośrednio wpłynęły na taką a nie inną decyzję. Zwyczajnie nie dopuszczam ich do siebie.

Fot.2: W studio Radio Opole z Markiem Sołtysiakiem, 2017 (źródło: Radio Opole)

Zapowiadając tą inicjatywę na blogu kilka tygodni temu nie sądziłem, że tak szybko zakończy się, w moim przekonaniu, ta cenna inicjatywa. Również niestety z ramówki Radio Opole 2 (DAB+) został zdjęty program „Polonijne Radio Opole”, gdzie ukazywały się dotąd nasze rozmowy. Jest więc bardziej niż pewne, że nie pojawią się one na antenie tego programu a przynajmniej w przyjętej dotychczas formule. Jednym słowem pozostała niepewność.

W związku z tymi wydarzeniami nie usłyszycie na antenie o wielu osobach i organizacjach w tym: o płk. Bolesławie Zawalicz-Mowińskim, Kazimierzu Odrobnym, Eugeniuszu Pietraszewskim, Antonim Czerwińskim, Stanisławie Mikiciuku, Jerzym Arłamowskim, Ludwiku Frendlu, Jacku Kowalskim, Andrzeju Dalkowskim, Tadeuszu Podgórskim, Włodzimierzu Sznarbachowskim, Wincentym Broniwój-Orlińskim i wielu innych, a także: o Zjednoczeniu Polskich Uchodźców, o Komitecie Głównym Polskiej Partii Socjalistycznej w Niemczech, o członkach i działaczach Stronnictwa Narodowego w RFN, o początkach i działalności Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w RFN, o Związku Polaków w Niemczech („Rodło” i „Zgoda”), o dylematach i rozterkach w powyższych środowiskach a także o wielu znanych i mało znanych historiach związanych z wymienionymi osobami i grupami, które tworzyły przez wiele lat historię Polaków w Niemczech po zakończeniu II wojny światowej.

Mam jednak nadzieję, że podobne zaproszenia do rozmów poświęconych tym środowiskom jeszcze się pojawią. A może mylę się zakładając taki scenariusz? Tymczasem traktuje naszą dotychczasową inicjatywę jako ciekawie zapowiadające się wyzwanie i jednocześnie przygodę, która zakończyła się przedwcześnie.

© łukasz wolak

Jak grom z nieba…!
Tagged on:                         

One thought on “Jak grom z nieba…!

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: