Pierwszy materiał wideo!!!

Drodzy Czytelnicy;

Fot.1: Okładka broszury informacyjnej wydanej z okazji 750-lecia nadania praw miejskich miastu Berlin (źródło: zbiory własne)

dotarła do mnie nieprawdopodobna informacja i jeszcze bardziej nieprawdopodobny materiał. Po latach archiwalnych poszukiwań dotarłem do materiału wideo, który udostępnił na swojej stronie p. Kazimierz Michalczyk, były członek Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ Solidarność Regionu Śląsko-Dąbrowskiego, były członek organizacji Wolność, Demokracja, Solidarność oraz Towarzystwa Solidarność, współpracownik wydawnictwa „Pogląd” w Berlinie,  były członek i przedstawiciel „Solidarity with Solidarity” oraz Solidarności Walczącej Oddział Katowice, Wydziału Wschodniego Solidarności Walczącej w RFN na terenie Berlina Zachodniego oraz były prezes zarządu V Okręgu ZPU w Berlinie Zachodnim.

Materiał wideo udostępniony przez p. Kazimierza jest tym ciekawszy, ponieważ powstał w dniu 08 czerwca 1987 r. przy okazji obchodów 750-lecia nadania praw miejskich miastu Berlin. Dodatkowo jego wartością są wizerunki członków/działaczy ZPU. W materiale wypowiadał się m.in. Roman Piórkowski, sekretarz-rewizor komisji rewizyjnej zarządu V Okręgu ZPU w Berlinie Zachodnim. Sam materiał jest dla mnie krokiem nieomal milowym w dalszych poszukiwaniach. Początkowo poszukując tego typu źródeł sytuacja wydawała się bardziej niż beznadziejna. Dzisiaj mogę śmiało napisać, że wreszcie ruszyłem z miejsca. Tym samym film potwierdza moje przypuszczenia które zawarłem w dysertacji doktorskiej.

Poniżej fragment jednego z rozdziałów, który dotyczy wspomnianego materiału audiowizualnego:

„Już od chwili oficjalnego powołania V Okręgu w Berlinie jego członkowie włączyli się w aktywnie w działalność struktur ZPU na ternie miasta. Organizacja przystąpiła, na zaproszenie Senatu Berlina w ramach programu „Soziale Berlin” z okazji 750-lecia Berlina, w dniu 23 maja 1987 r. do zorganizowania własnego stoiska związanego z działalnością ZPU w Berlinie. Do stworzenia tego przedsięwzięcia zobowiązano Zbigniewa Maciejewskiego z Ogniska nr 3 w Berlinie. Nie wypełnił on jednak, mimo dwukrotnej prośby Zarządu Okręgu, zobowiązania, z czego ostatecznie został zwolniony przez Zarząd Okręgu. (…) W preliminarzu pisano: „Dołóżmy starań- w miarę naszych sił i możliwości – aby wśród licznych stoisk organizacji społecznych Berlina nasze stoisko było godne zainteresowania. Z organizacji polskich – oprócz naszej – stoisko wystawi w różnych dzielnicach ZPU”.

Przy tworzeniu tego wpisu korzystałem:

  • z materiału audiowizualnego udostępnionego przez p. Kazimierza Michalczyka na profilu YouTube (tutaj).
  • z niepublikowanych fragmentów pracy doktorskiej
  • z internetowego wydania Encyklopedii Solidarności (tutaj).

© łukasz wolak

Pierwszy materiał wideo!!!
Tagged on:                                 

Leave a Reply

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: